Česká pivní legenda je k prodeji. Expremiér Babiš je v šoku, považuje to za skandál

Předsedkyně české Poslanecké sněmovny a strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v úterý rozeslala výzvu, aby v rámci konsolidace veřejných financí stát prodal nepotřebný majetek a zbavil se vlastnických podílů v některých firmách. Podle strany TOP 09 by stát měl prodat i pivovar Budvar. TASR informaci převzala ze serveru Novinky.cz.

„Stát rozhodně nemá ani provozovat hotel, ani vařit pivo. Není k tomu jediný racionální důvod,“ řekla Pekarová Adamová. Ve výzvě, kterou předsednictvo TOP 09 v úterý rozeslalo, se píše, že stát by měl prodat majetek, který není podstatný pro jeho chod. Vedení strany chtělo apelovat na ostatní koaliční partnery, aby se snažili snížit schodek v připravovaném státním rozpočtu.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) však návrh Pekarové Adamové odmítl a zdůraznil, že pivovar v uplynulém roce vygeneroval zisk 305 milionů korun (více než 12 milionů eur). Vyrobil rekordních 1,8 milionu hektolitrů piva, z toho 1,3 milionu hektolitrů vyvezl do zahraničí.

S prodejem podniku nesouhlasí ani ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) či ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Premiér Petr Fiala (ODS) se k otázce prodeje státního majetku vyjádřil neurčitě. „Když se pro něco rozhodneme, tak to oznámíme,“ řekl Fiala.

Glass beer with clipping path

„To, že chtějí privatizovat státní podniky, považuji za skandál a jsem z toho v šoku,“ řekl expremiér a předseda opoziční strany ANO Andrej Babiš. Podle něj vláda účelově klame o špatném stavu veřejných financí.

Český stát ovládá nebo má většinové vlastnické podíly v desítkách podniků. Kromě Budvaru jsou to například České dráhy, České energetické závody nebo Česká pošta. Vlastní také hotel Thermal v Karlových Varech.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram