Medvědí trh je tady, napadl investice

Investorům se letos příliš nedaří. Zatímco na začátku roku měli slovenský střadatelé v podílových fondech uložených 12,35 miliardy eur, do června se jejich objem zmenšil jen na 11,86 miliardy eur. Jinak řečeno: za necelé pololetí přišli lidé o 490 milionů eur.

Investování je běh na dlouhé tratě, lidé by neměli při poklesech panikařit – ilustrační foto.

Podle finančních expertů je to cena za dosavadní blahobyt. „Máme za sebou 12 let blahobytu, rostoucí ekonomiky, příjmů a také cen všech aktiv. Ekonomiky jsou cyklické a po expanzi vždy přichází korekce,” vysvětluje Radoslav Kasík, investiční ředitel Finaxu.

Důvodů je několik: na jedné straně dva roky covidových omezení oslabily výrobní kapacity továren a přepravní řetězce, na druhé protipandemické zásahy nalily do ekonomiky dodatečné peníze, které se projevily na vyšší poptávce a ten způsobil tlak na růst cen. Inflaci následně ještě povzbudilo vypuknutí války, které prodražilo již nedostatkové strategické energie a komodity. Na Slovensku se zdražování v květnu vyšplhalo na 12,6%. V eurozóně se aktuálně pohybuje inflace na úrovni 8,1 %.

Businessman holding investment finance chart stock market business and exchange financial growth graph virtual technology economy digital analysis on success background with marketing data diagram.

Ekonomové tuto situaci nazývají „medvědím trhem”. Ten nastává tehdy, když srovnávací index klesne o 20 a více procent z nedávného maxima. To je, jako kdyby metaforicky medvěd klepl po trzích tlapou. Aktuálně jde o srovnávací index S&P 500, který se oproti lednovým hodnotám propadl o pětinu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram