Investorům se letos příliš nedaří. Zatímco na začátku roku měli slovenský střadatelé v podílových fondech uložených 12,35 miliardy eur, do června se jejich objem zmenšil jen na 11,86 miliardy eur. Jinak řečeno: za necelé pololetí přišli lidé o 490 milionů eur.
Investování je běh na dlouhé tratě, lidé by neměli při poklesech panikařit – ilustrační foto.
Podle finančních expertů je to cena za dosavadní blahobyt. „Máme za sebou 12 let blahobytu, rostoucí ekonomiky, příjmů a také cen všech aktiv. Ekonomiky jsou cyklické a po expanzi vždy přichází korekce,” vysvětluje Radoslav Kasík, investiční ředitel Finaxu.
Důvodů je několik: na jedné straně dva roky covidových omezení oslabily výrobní kapacity továren a přepravní řetězce, na druhé protipandemické zásahy nalily do ekonomiky dodatečné peníze, které se projevily na vyšší poptávce a ten způsobil tlak na růst cen. Inflaci následně ještě povzbudilo vypuknutí války, které prodražilo již nedostatkové strategické energie a komodity. Na Slovensku se zdražování v květnu vyšplhalo na 12,6%. V eurozóně se aktuálně pohybuje inflace na úrovni 8,1 %.
Ekonomové tuto situaci nazývají „medvědím trhem”. Ten nastává tehdy, když srovnávací index klesne o 20 a více procent z nedávného maxima. To je, jako kdyby metaforicky medvěd klepl po trzích tlapou. Aktuálně jde o srovnávací index S&P 500, který se oproti lednovým hodnotám propadl o pětinu.