Chystáte se na dovolenou? Tady je finanční desatero cestovatele

Dovolenkové období klepe na dveře a po dlouhé pandemii plánují tisíce Slováků vyrazit do zahraničí. Jak mít finance v suchu a připravit se na dovolenou? Nejlepší přípravou je vyřízení potřebných záležitostí ještě doma.

V dnešní době, naštěstí, odpadá mnoho starostí při cestování, po Evropě si ve schengenském prostoru vystačíte is občanským průkazem a mezinárodně akceptovanou platební kartu vám přijmou takříkajíc všude. Ideální je si před cestou vybavit kreditní i debetní kartu. Smysl má také vzít drobnou lokální hotovost.

„Debetní karta je platební karta, která při placení čerpá vaše peníze z běžného účtu. Naopak kreditní karta je platební karta, která při placení využívá peníze půjčené od banky. Debetní kartu dostanete automaticky k běžnému účtu, o kreditní kartu je třeba požádat a projít schvalovacím procesem,“ říká Zuzana Ďuďáková, mluvčí UniCredit Bank.

Kreditku využijete především tam, kde obchodník vyžaduje garanci nebo zálohu, jako např. v hotelích nebo v půjčovnách aut, na nákup letenek. Debetní karta je zase vhodná pro platby u obchodníků ale i pro výběry hotovosti z bankomatů v případě potřeby. Zejména v Evropě lze využívat výhod platby kartou a výběru z bankomatů, se kterými získáte výhodnější kurzy než ve směnárnách. Pokud nemáte kreditní kartu, vybavte si ji také a vezměte ji s sebou s debetní kartou.

„Doporučujeme ověřit si, zda máte vybaveno cestovní pojištění ke kartě a zvážit jeho vybavení. Další variantou je také samostatné cestovní pojištění, pojištění ke kartě vás však pojistí iv případě, že ztratíte právě kartu. Pojištění se určitě vyplatí, automaticky obsahuje pojištění odpovědnosti za škody, nadstandardní asistenční a právní služby a také nadstandardní pojištění rekreačních vodních a zimních sportů. Samozřejmostí je pojištění nákladů na léčbu v zahraničí,“ říká Ďuďáková.

Při platbě za taxi plaťte ideálně v hotovosti. V případě taxi služeb se bohužel často stávají podvody, řidič může například naúčtovat mnohem vyšší částku nebo vybrat správnou částku, ale v jiné měně. Pokud není možné platit v hotovosti, pečlivě si zkontrolujte částku a měnu, než platbu odsouhlasíte.

„Většina zemí Evropské unie používá jako měnu euro, takže často není třeba řešit výměnu při cestování do více zemí. Před odjezdem si však ověřte, jaká je hlavní měna v dané zemi, a zda obchodníci přijímají eura, případně za jakých podmínek. V některých státech lze platit eury, i když nejsou členy EU. Monako, San Marino, Vatikán a Andorra používají euro jako oficiální měnu na základě dohody s Evropskou unií,“ dodala Zuzana Ďuďáková.

Finanční desatero cestovatele

Packing suitcase for travel vacation in new normal, top view.

Před odjezdem si uložte do telefonu infolinku vaší banky pro případ, že se něco stane, například ztratíte platební kartu.
Využijte výhod, které vám nabízejí debetní i kreditní karty a mějte obě u sebe. Při platbách vyžadujících depozit tak obchodník nebude zbytečně blokovat vaše osobní finanční prostředky. Hotovost si berte jen minimální.
Pokud přece jen vyrážíte na cestu s větší hotovostí, rozdělte si ji a mějte peníze uschované na více místech. Stejně tak nenechávejte debetní a kreditní kartu společně v jedné peněžence. Pokud jednu ztratíte, pořád budete mít alespoň tu druhou.
Včas si zkontrolujte výšku denního limitu na kartách a v případě potřeby jej ještě před cestou upravte. Limit lze jednoduše změnit v internetovém bankovnictví. Lepší je limit spíše snížit, abyste předešli zbytečným a spontánním výdajům.
Kreditku se vyplatí využívat například při rezervacích a platbách v obchodech. Kreditní karta není vhodná pro výběr hotovosti z bankomatu kvůli poplatkům, které jsou spojeny s takovým výběrem.
S debetní kartou můžete vybírat finanční prostředky z bankomatů. Při výběru peněz z bankomatu mějte na paměti bezpečný postup. Nedávejte nikomu svůj PIN kód, ani si jej neukládejte do telefonu, ani si jej nedávejte zapsaný na papírku do kabelky, peněženky a pod. Do platebního terminálu nebo při výběru z bankomatu jej zadávejte sami a číselník při zadávání překryjte volnou rukou.
V případě, že vám bankomat nevydá při výběru peníze, spojte se neprodleně s nejbližší pobočkou banky nebo místní policií.
Ukradenou nebo ztracenou kartu, případně zapomenutý PIN řešte obratem se svou bankou. Kartu vám její zaměstnanci pomohou zablokovat a poradí vám, jak postupovat dál.
Častou chybou cestovatelů je víra v to, že zrovna jim se během cesty nic nestane. Nezapomeňte se proto před cestou pojistit a využít výhod cestovního pojištění.
Naplánujte si rámcově výdaje předem, ať na dovolené nemusíte myslet na peníze a můžete klidně relaxovat. Dbejte na dostatečný zůstatek na účtu a zvažte, zda si nevybavit již zmíněnou kreditní kartu nebo kontokorent.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram