Dřevěný větrný mlýn jsme ručně otočili o 180 stupňů. Jako chaloupku na stračí nožce!

Možná si vzpomínáte na známou Ivanovu větu z kultovní pohádky Mrázik: „Chaloupka na stračí nožce, obrať se k lesu zadkům a ke mně předkům!“ Přesně ta člověka napadne, když vidí, jak lze o 180 stupňů pootočit starý dřevěný mlýn ze 17. století. Jen se neotočí sám, je třeba mu pomoci. Stavbu lze kroutit kolem vlastní osy a nastavit ji ve směru větru tak, aby lopatky vrtule „zabraly“ co nejlépe. Jsme ve Velkopolském vojvodství, u města Wolsztyn, nedaleko známého města Poznaň. Ano, nejen Nizozemsko, i Polsko má své větrné mlýny!

Chaloupka na stračí nožce, obrať se k lesu zadkům a ke mně předkům!“ Přesně ta člověku napadne, když vidí, jak lze o 180 stupňů pootočit starý dřevěný mlýn ze 17. století.
Unikátní, nejstarší funkční dřevěný větrný mlýn v Polsku se nachází ve 40letém Skanzenu lidové architektury západně od prázdninového městečka Wolsztyn. Otevřeno je od úterý do neděle a vstupné je 5 zlotých (děti 3 zloté).

Originální polský název zní: Skansen Budownictva Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Na ploše 3,5 hektaru si zde lze prohlédnout, jak se žilo na území západního Velkopolska v 18. století až do období přibližně do začátku druhé světové války. Připomíná to naše skanzeny, například Muzeum oravské vesnice v Zuberci.

Staré hospodářské usedlosti – domy, 300letá hospoda, kovárna, stodola či domek paholka, studna nebo holubník se rozebrali, zrekonstruovali a přenesli sem, do „muzea pod širým nebem“.

Mají zde dvaapůl tisíce exponátů a nejsou to repliky, všechno se kdysi používalo. Vesnička vypadá, jako by se v ní stále bývalo. U domů jsou ploty, úly, kvetou zde květiny, roste obilí.

Ve skanzenu to vypadá, jako by se tam pořád bývalo. Architektura spojená se západním Velkopolskem 30 km od městečka Wolsztyn.

Dramatic spring scene on the flowers farm. Colorful sunset in Netherlands, Europe. Fields of blooming hyacinth flowers in Holland.

Pasou se zde kozy a do budoucna zde plánují mít i ovce. Místo navštěvují zejména Poláci a školní zájezdy, před pandemií jich ročně přišlo 23 tisíc. Zajdou sem však i Němci, protože ti v minulosti žili na tomto území (hranice s Německem byla kdysi odsud jen 5 km) a ve skanzenu uvidíte i bohaté hospodářství německých kolonistů, kteří kdysi vlastnili 17 hektarů půdy (příslušníci střední vrstvy zvykli vlastnit přibližně dva).

Zavítají sem i Angličané a nesmíme zapomenout na kdysi všudypřítomné čínské zájezdy. Nedaleké městečko Wolsztyn má slavné parní depo s funkčními historickými lokomotivami, takže návštěvníci si obyčejně do tohoto regionu přijedou prohlédnout jeden i druhý unikát, povozit se ve vlaku a otočit mlýnem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram