V Bordeaux se mísí francouzský styl úzkých uliček, kruhových objezdů a elegance s hrubou, mohutnou a jednobarevnou tváří historických památek.
Bordeaux je kouzelným městem vína, historie a umění
Město bylo obydleno již v 6. století před naším letopočtem. Přes dva tisíce let píše svůj příběh, který rozhodně není nudný. I díky své vzácné historii je zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO jako „výjimečný urbanistický a architektonický soubor budov“. Pod patronátem UNESCO má až 1731 hektarů ze své rozlohy.
Panoramatický vyhlaď na město z Katedrály svatého Ondřeje
Není divu, že právě v Bordeaux najdete hned několik „nej“. Největší evropské náměstí Place des Quinconces je dnes místem, kde se konají koncerty a společenské akce. Nejdelší obchodní ulice v Evropě, Rue Sainte-Catherine, o délce 1,2 kilometru uhasí i nejvyšší nákupní horečku. Největší vodní zrcadlo na světě, které si představíme podrobněji, okouzlí svojí krásou zejména během západu slunce. Největší vinné muzeum světa, Cité du Vine, mapuje svět vinařství. Zároveň ukrývá i vinotéku s více než 800 víny. A co nemůže chybět v žádném francouzském městě? Gastronomický zážitek, o který se postará špičkové víno či restaurace oceněné hvězdami Michelin.
Le Miroir d’Eau
Věděli jste, že existuje něco jako největší přírodní zrcadlo na světě? Zároveň ho můžeme popsat jako oblíbené hřiště pro děti, akrobaty a tanečníky či ráj pro fotografy z celého světa. Jeho základ tvoří tmavé žulové desky o rozloze 3450 m². Velkolepý zrcadlový efekt odráží fasádu náměstí Place de la Bourse z 18. století. K podtržení a vykouzlení dokonalého zážitku se přidá i záhadný oblak mlhy, který někdy stoupá do výšky více než dva metry.
Place de la Bourse a největší vodní zrcadlo na… Foto: BUBO
Place de la Bourse a největší vodní zrcadlo na světě
Vodní zrcadlo je dílem odborníka na fontány a umělecká díla kombinovaná s prvky vody – Jeana Maxe Llorce. Tento originální a oblíbený veřejný prostor, mezi Garonne a Place de la Bourse a historickým centrem Bordeaux, navrhl ve společnosti architekta Pierra Gagnea a krajináře Michela Corajouda.
Technický počin inspirovaný Benátkami
Benátské náměstí San Marco, přirozeně zaplavené během zimních měsíců, údajně inspirovalo Jeana Maxe Llorcu při realizaci vodního zrcadla v Bordeaux. Ambiciózní umělec se rozhodl napodobit přírodní úkaz a vnést ho do srdce francouzského města.
Tato hra vodních efektů je výsledkem chytrého a diskrétního mechanického systému skrytého pod žulovými deskami. Voda se koncentruje v podzemní nádrži a vystupuje na povrch ve formě tenkého, 2 cm silného filmu. Díky čerpadlům a přibližně stovce malých kanálků se voda rozprostírá na 130 m dlouhém a 42 m širokém zrcadle. Několik solenoidových ventilů umožňuje, aby voda po úpravě tekla zpět do nádrže, zatímco 900 injektorů vytváří osvěžující mlhu na velkolepé ploše. Vodní zrcadlo funguje v cyklech naprogramovaných počítačem: 15 minut zrcadlového efektu, po kterých následuje 5 minut pauza, poté 5 minut mlha.