Víte, jak dobře vybrat helmu na skútr?

Jízda na skútr nebo mopedu se neobejde bez speciálního vybavení, které kromě samotného motorového vozidla zahrnuje vhodné oblečení, obuv a samozřejmě ochranné prvky, kterým dominuje helma.

Výběr správné helmy na skútr či motorku, která vám bude nejlépe vyhovovat, se odvíjí od několika základních kritérií, které navazují jednak na míru ochrany, kterou vám má poskytovat, jednak na typ a zejména výkon vozidla a jeho užívání.

Jednotlivé druhy helem se tak mezi sebou neliší jenom designem, ale zejména materiálem, konstrukcí či pohodlím při nošení.

Kritéria vývěru vhodného typu helmy

Helma na skútr by měla splňovat specifické požadavky, které jsou kladeny na její ochrannou funkci. Proto než se pustíte do vlastního výběru konkrétního modelu, je nutné primárně zvolit odpovídající kategorii produktů, jež určuje také design. Základní členění tak zahrnuje tři hlavní typy, a to helmu:

  • otevřenou – jež je dostačující pro skútry a mopedy s nižším výkonem a omezenou maximální rychlostí
  • výklopnou – představující určitý mezistupeň s vyšší úrovní ochrany než přilba otevřená a má výklopnou/odklopnou ochranu obličeje a brady
  • integrální – nebo také uzavřená přilba je určená pro rychlejší jízdu, poskytuje největší míru ochrany a používá se na vozidlech s vyšší maximální rychlostí

Jakmile máte tedy vybrán typ podle toho, co potřebujete, můžete v dané kategorii začít volit konkrétní produkt pro vás.

Specifika výběru helmy na skútr

Cílem výběru optimálního typu přilby je zajistit si dostatečnou ochranu a pohodlí při jízdě. I když si vyberete přilbu otevřenou, měli byste mít na paměti, že budete během jízdy potřebovat nějakou ochranu na oči a během zkoušení to zohlednit (případně volit model s částečným nebo celoobličejovým plexisklem).

Základním specifikem, které po volbě kategorie hraje velmi důležitou roli, je její velikost. Přilby na skútr se obdobně jako ochrana hlavy na jiný dopravní prostředek vyrábí v dětských a dospělých velikostech, které jsou značeny standardně (setkáte se s číslováním nebo s označením písmeny – běžně 3XS až 3XL) a podle obvodu hlavy. Poměrně důležitou roli pak hrají také:

  • materiál helmy
  • provedení polstrování
  • zapínání
  • vlastní design, úprava povrchu a barevnost
  • cena

Materiály a konstrukce helmy

Materiál přilby obvykle ovlivňuje nejen její pevnost, ale i cenu. Skořepina bývá vyrobena z termoplastů (polykarbonát nebo ABS), jako semikompozitní (polykarbonát vyztužený skelnými vlákny) a kompozitní (laminát s vláknovou výztuží – obvykle skelná nebo karbonová vlákna, případně jiná vhodná výztuž) – čím vyšší pevnost skořepina má, tím bývá zpravidla dražší.

Design a polstrování přilby na elektrický skútr by měly být takové, aby hlavu nezatěžovaly a nepřekážely při jízdě. Z tohoto důvodu je vždy optimální si helmu před nákupem vyzkoušet, a to včetně mechanismu zapínání, abyste měli představu o tom, co vám nejlépe vyhovuje.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram