VÚB i další banky ruší vkladní knížky. Dejte pozor, co bude s vašimi penězi poté

Přísloví, že praktičtí lidé čtou vkladní knížky, už, zdá se, neplatí. Jejich držitelé totiž dnes stále častěji čtou dopisy od bankovních domů, které jim sdělují, že dlouholetě oblíbený spořící nástroj končí. S tím ovšem přicházejí i komplikace.

To je případ čtenářky Pravdy, která nás oslovila s informací, že její 82leté mámě přišlo oznámení od VÚB banky, že její vkladní knížka končí a naspořené peníze, zhruba 6 tisíc eur, si může vybrat v hotovosti v pobočce. Tam jí ale podle slov čtenářky zaměstnanci banky tvrdili, že si má úspory z knížky přesunout do podílových fondů.

VÚB banka potvrdila deníku Pravda, že opravdu ruší vkladní knížky. Ale pouze takovým klientům, kteří mají nízké zůstatky a kteří za posledních 18 kalendářních měsíců nezrealizovali žádnou transakci, tedy ani vklad ani výběr na knížku. Finanční dům také tvrdí, že upozornění posílali klientům dopisem tři měsíce předem.

„Informaci jsme korektně klientům zasílali tři měsíce předem, pak však stále platí přechodné období, a to až do konce června 2025, dokdy si mohou prostředky vyzvednout. Což je velmi důležité, samozřejmě, že klienti mohou se svými prostředky udělat, co chtějí, automaticky jim nic jiného neběží,“ reagoval pro Pravdu Dominik Miša, PR manager VÚB banky, ve které měla čtenářka vkladní knížku. Odpovědnost tak do velké míry zůstává na obezřetnosti samotných klientů.

Checking some digits

Další z velkých finančních domů – Tatra banka – také potvrdil, že prodej produktu ukončil a stávající vkladní knížky se postupně ruší. \“Klienty s vkladními knížkami aktivně oslovujeme a informujeme je, jaké mají možnosti,\“ uvedla Simona Miklošovičová, mluvčí Tatra banky, a přiblížila, že nabízené alternativy zohledňují například výši zůstatku na vkladní knížce nebo její měnu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram