Od 1. července 2022 se mění částka životního minima pro jednu zletilou fyzickou osobu z 218,06 eura měsíčně na 234,42 eura měsíčně.
Vyplývá to z návrhu Opatření Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny SR. „Tato změna pozitivně ovlivní život důchodců, kteří mají pro dluhy z minulosti exekutorem nařízené exekuční srážky. Z důchodu jim v peněžence nově zůstane více, co pocítí v srpnovém výplatním termínu důchodu,“ říká mluvčí Sociální pojišťovny Martin Kontúr.
Ti, kteří plánují odejít do předčasného starobního důchodu, musí počítat s tím, že se jim zvýší hranice potřebné částky nároku na tento důchod. Změna životního minima tak ovlivní i některé rozhodovací činnosti Sociální pojišťovny.
Předčasný starobní důchod a zvýšení životního minima
Zvýšení životního minima ovlivní i nároky pojištěnců na přiznání předčasného starobního důchodu.

Jednou z více podmínek vzniku nároku na tento druh důchodové dávky je to, že částka předčasného starobního důchodu ke dni, od kterého pojištěnec žádá o jeho přiznání, musí přesáhnout 1,2 násobek životního minima pro jednu zletilou fyzickou osobu. V případě, že si pojištěnec spořil ve II. pilíři, tak vyšší než 1,2-násobek životního minima musí být součet předčasného starobního důchodu z I. pilíře a předčasného starobního důchodu z II. pilíře.
„Od 1. července tak bude platit, že nárok na předčasný starobní důchod vzniká od částky 281,40 eura měsíčně (do 30. června 2022 je to 261,70 eura). Pokud bude vypočtená výše předčasného starobního důchodu nižší než tato hranice, nárok na tento druh důchodu pojištěnci nevznikne,“ upozornil Martin Kontúr.