IKEA omezuje podnikání v Rusku a v Bělorusku

Švédský nábytkářský gigant IKEA ve středu oznámil, že omezí své podnikání v Rusku iv Bělorusku poté, co jej nejprve pozastavil po začátku invaze na Ukrajinu. Poukázal přitom na výrazné zhoršení situace v dodavatelských řetězcích.

„Podniky a dodavatelské řetězce na celém světě byly výrazně ovlivněny a nevidíme, že by bylo možné v brzké době obnovit provoz,“ uvedla v prohlášení Ingka Group, která spravuje většinu obchodů IKEA.

„V důsledku toho se Inter IKEA Group a Ingka Group rozhodly vstoupit do nové fáze a dále snižovat obchodní aktivity v Rusku a Bělorusku.“

V březnu IKEA dočasně zavřela obchody v Rusku a zastavila dodávky z tamních továren, ale nadále platila zaměstnance.


Vlastník značky Inter IKEA, který má na starosti i zásobování, uvedl, že pro své čtyři továrny v zemi začne hledat nové majitele a snižovat počty zaměstnanců.

Mnohé západní značky se snaží opustit Rusko od té doby, co Moskva 24. února poslala na Ukrajinu své vojáky. Některé společnosti ruské provozy prodaly místním kupcům jako například McDonald’s, jehož restaurace se v neděli (12.6.) znovu otevřely pod novým vlastnictvím a značkou, zatímco jiné své prodejny zatím jen zavřely.

IKEA otevřela svůj první obchod v Rusku v roce 2000 a v současnosti tam má 17 obchodů a 14 nákupních center.

SAMARA, RUSSIA – JUNE 14, 2015: IKEA Samara Store. IKEA is the world’s largest furniture retailer and sells ready to assemble furniture. Founded in Sweden in 1943

Maloobchodní prodej zůstává pozastaven, uvedla IKEA, ale naznačila, že možná ještě naposledy otevře dveře ruským zákazníkům.

„K zajištění potřebných obchodních procesů zorganizujeme prodej zboží, které je v našich skladech, zaměstnancem a zákazníkem. Termíny budou brzy oznámeny,“ uvedla IKEA.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram