Němci jdou po krku ropným společnostem. Paliva jsou prý drahá kvůli nim!

Němci připravují tvrdý antimonopolní zákon. Pokud budou rafinerie s cenami paliv „spekulovat“ budou je moci přimět prodat celé sítě „čerpaček“.

Koncem března se vláda německého kancléře Olafa Scholze rozhodla zakročit proti vysokým cenám paliv, které překročily dvoueurovou hranici. Němci nešli „maďarskou cestou“ a ceny paliv nezastropovali, ale dočasně, na tři měsíce, snížili daň z pohonných hmot o 30 centů na benzin a 14 centů na naftu. Od tohoto opatření si slibovali, že ceny za litr paliv se vrátí pod dvoueurovou hranici.

A skutečně se tak stalo, ovšem na velmi krátkou dobu. Už začátkem června se ceny benzinu a nafty v Německu i přes nižší daň velmi rychle vrátily nad dvě eura za litr. Nad tím se pozastavil německý autoklub ADAC, který ve své kritické zprávě uvedl, že petrochemický průmysl situaci zneužívá ke zvyšování zisků.

Jinak řečeno – zvyšuje svoji marži a na každém litru prodaného paliva vydělává víc. Snížení daně tedy nefunguje, stát kvůli němu „zbytečně“ přišel přibližně o tři miliardy eur. Konstatuje to Spolkový kartelový úřad, který prohlásil, že „rozdíl mezi cenami ropy a cenami paliv se od začátku června prudce zvýšil“ a viní z toho rafinerie, které si uměle navyšují zisky.

Man refuel the car


Tento názor sdílí i německý ministr hospodářství Robert Habeck (za stranu Zelených), který chce kvůli aktuální situaci připravit tvrdý antimonopolní zákon. Informoval o tom německý deník Der Tagesspiegel. Jednou z jeho důležitých součástí má být například i možnost, aby stát i bez jednoznačných právně akceptovatelných důkazů, že ze strany rafinérií a ropných koncernů jde o zneužívání trhu (které je prakticky nemožné získat) mohl omezit zisky těchto společností a v krajním případě je dokonce přimět, aby prodaly své sítě čerpacích stanic a v případě velkých koncernů, aby se vzdali svého vlivu na konkrétní rafinerie.

Jde o tvrdý zákon, který bude jen problematicky hledat podporu v celé německé vládní koalici, ale Habeck věří, že je průchozí a chtěl by aby vstoupil v platnost ještě letos. Spolkový ministr financí Christian Lindner (FDP) mu již předběžně vyjádřil svou podporu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram