Nový materiál ochladí auto bez klimatu. Zajímají se o něj i velké automobilky

Speciální materiál odráží teplo tak efektivně, že i na rozpáleném parkovišti se interiér auta zahřeje jen tak, jako byste parkovali ve stínu.

Izraelci vyvinuli materiál, který dokáže zabránit přehřívání interiéru aut.

Co byste řekli na materiál, díky kterému vaše auto i v létě na přímém slunci a na rozhořelém parkovišti zůstane stejně chladné, nebo dokonce o něco chladnější, než kdybyste parkovali v příjemném stínu někde pod stromem?

Přesně takový materiál vyvíjí izraelský startup SolCold. Jejich inovativní materiál dokáže efektivně odrážet sluneční záření a rozptylovat ho do okolí. A to tak účinně, že když postavili VW Polo na přímé slunce, interiér se rozpálil na 55 stupňů. Jakmile v něm využili nového reflexního nanomateriálu, zůstala v něm za stejnou dobu teplota na úrovni pouhých 37 stupňů. A to bez větrání a bez použití klimatizace. Bylo to dokonce ještě o něco méně, než když auto postavili do stínu, v něm dosáhl interiéru teploty 40 stupňů. Materiál se samozřejmě aplikuje na interiér, na kapotu, ale má široké využití například i při snižování teplot budov, nebo na sportovním oblečení.

Izraelci o svém dvouvrstvém nanomateriálu… Foto: SolCold
Izraelci o svém dvouvrstvém nanomateriálu zatím nechtějí prozradit bližší podrobnosti.
V autech by umožnil podstatně omezit používání klimatizace, což šetří spotřebu i životní prostředí, ocenily by jej zejména elektromobily, ve kterých by se ušetřená energie z klimatizace mohl zcela výrazně podepsat na lepším dojezdu.

Minsk, Belarus – June 9, 2018: Photo of multifunction sports steering wheel of Porsche Cayenne S 2018 (third generation) with gearshift paddles that enable sporty, fast, ergonomic shifing.

Izraelci zatím nechtějí o tomto materiálu poskytnout bližší technické informace, tvrdí však, že už koncem letošního roku by se mohl začít vyrábět a že už pracují na jeho nové generaci, která by mohla být ještě efektivnější. Není se co divit, že o izraelskou technologii již projevily vážný zájem také velké světové automobilky, zejména Toyota a Volkswagen.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram